Urodziny, imieniny

Nasz kolega, pan Stanisław Michalak, obchodzi właśnie 76 urodziny i nastepujące po nich imieniny. Sympatycznemu, zawsze uśmiechniętemu panu Stanisławowi składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i wielu bożych łask. Życzymy, aby swoją miłą osobą nawiedzał nas jak najdłużej!

 

STO LAT PANIE STANISŁAWIE!

 

Koleżanki i koledzy ze SPON w Sierakowicach

 

Na zdjęciu: pan Stanisław Michalak z żoną Bronisławą.

Nowa edycja programu "Bezpieczna młodość,bezpieczne wakacje"

3 kwietnia rozpoczęliśmy nową edycję naszego programu skierowanego do młodzieży "Bezpieczna młodość, bezpieczne wakacje". Nasze spotkania z nastolatkami to próba uzmysłowienia im niebezpieczeństw wypadków, które niesie ze sobą brak rozsądku i wyobraźni. Nasi wolontariusze Regina Kwidzińska i Mietek Wereda rozmawiali z gimnazjalistami szkoły w Kamienicy Królewskiej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas II i III.

 

7 kwietnia spotkamy się z namłodszymi dziećmi w szkole w Tuchlinie, tym razem dołączy do nas Marzena Korzeniewska. Więcej o naszej akcji można przeczytać w zakładce "Akcje profilaktycze" w lewej kolumnie strony.

 

Na zdjęciu: Regina Kwidzińska. Na zdjęciu: Marzena Korzeniewska i Mietek Wereda na spotkaniu z młodzieżą "Szkoły na wzgórzu" w Kartuzach.

Wózek do sprzedania

Jest na zbyciu wózek elektryczy, prawie nie używany. Wiadomość pod nr telefonu: 058-6819566.

Maria Karolak nominowana

W dniu 11 lutego 2008 r wręczone zostały w Kościerzynie medale im. Matki Teresy z Kalkuty. To już V edycja tego konkursu organizowanego corocznie przez Starostwo Powiatowe w Kościerzynie i Powiatową Społeczną Radę d/s Osób Niepełnosprawnych, a wyróżniający ludzi, którzy w sposób szczególny działają na rzecz osób niepełnosprawnych. Miło nam poinformować, że nominację do tej pięknej nagrody otrzymała pani Maria Karolak niestrudzona rzeczniczka ludzi niepełnosprawnych i będących w potrzebie.

 

CIESZYMY SIĘ PANI MARIO I GRATULUJEMY TEGO ZASZCZYTNEGO WYRÓŻNIENIA!

 

Środowisko osób niepełnosprawych w Gminie Sierakowice

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych w Sierakowicach

Dzięki przedsiębiorczości pana Marka Puzdrowskiego, właściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców w Sierakowicach, osoby niepełnosprawne mogą zdobywać prawo jazdy w Sierakowicach. Do tej pory zainteresowani musieli korzystać z kłopotliwych i kosztownych wyjazdów do Gdańska na odpowiednie kursy.

 

Pan Puzdrowski zakupił samochód Audi z automatyczną skrzynią biegów i agregatem do ręcznego sterowania, odpowiednim dla kursantów z dysfunkcją kończyn. Nie trzeba zapewniać, że ta wiadomość została przyjęta z zadowoleniem przez grupę osób niepełnosprawnych z Sierakowic i okolic.W chwili obecnej trzech członków SPON-u uczy się jeździć przystosowanym samochodem.

 

Zainteresowanych kursem nauki jazdy odsyłamy do internetowej strony OSK www.puzdrowski.pl. Informację o kursie można również otrzymać, dzwoniąc pod numer 058/684-70-70.

 

Na zdjęciu: za kierownicą Krzysztof Wejer ze Smolnik, w tyle widoczna Honorata Lis z Gowidlina.

Jubilaci

Nasi członkowie, państwo Maria i Władysław Cichoszowie obchodzili w styczniu 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Wraz z całą naszą wspólnotą życzymy jubilatom dużo zdrowia, radości i wszelkiej pomyślości.

ZARZĄD SPON

Nowa rehabilitantka

Jak już wszystkim wiadomo pani Joanna Bejer zakończyła pracę w gabinecie rehabilitacyjnym przy SPON-ie. Jej miejsce zajęła pani Barbara Szulta, która tak o sobie pisze: "Pochodzę z Kaszub, w tej chwili razem z mężem i trójką dzieci mieszkam w Chmielnie. Ukończyłam Szkołę Fizjoterapii w Gdańsku. Po jej ukończeniu pracowałam w gabinecie rehabilitacyjnym w Gdyni. Cieszę się, że mogę pracować w Sierakowicach, robiąc to, co naprawdę lubię".

 

Serdecznie witamy panią Basię i życzymy jej owocnej i przyjemnej pracy! Zainteresowanych zapraszamy do umówienia czasu zabiegów u pani Szulty pod numerem telefonu: 0500-080-333.

ZARZĄD SPON

Zmiany organizacyjne

14 grudnia nasza koleżanka Marzena Korzeniewska przeprowadziła się do zmodernizowanego Urzędu Gminy Sierakowice, gdzie jako pełnomocnik wójta d/s osób niepełnosprawnych będzie przyjmowała interesantów w pokoju 111 od poniedziałku do piątku w godziach 7.30 - 14.30. Wyjątkiem będą środy, kiedy Marzena będzie pełniła dyżur w biurze SPON przy ulicy ks. Łosińskiego 1. Od 9 stycznia 2008 w naszej siedzibie będą pełnione dyżury przez członów zarządu SPON w Sierakowicach we wtorki, środy i czwartki w godzinach 10 - 12.

Zarząd SPON

Nasze wyprawy

W poniedziałek 15 października pojechaliśmy do kina 'Neptun" w Gdańsku na projekcję filmu Andrzeja Wajdy "Katyń". Było nas trzynaście osób i nie mozna powiedzieć, abyśmy wypełnili kino. Poranne seanse (godzina 10) nie cieszą się wielką popularnością. Miało to jednak dobre strony, ponieważ poważny temat, o jakim opowiadał film, wymagał ciszy i skupienia, co przy wypełnionej sali nie zawsze się udaje. Dzieło Wajdy zrobiło na nas duże wrażenie. Brak patosu, a zarazem pokazanie zła prostymi środkami sprzyjało wczuciu się w tragedię polskich oficerów. W czasie drogi powrotnej towarzyszyło nam pełne reflesji milczenie. Szkoda tylko, że było nas tak mało. Nasza gromadka na Długim Targu w drodze do kina.

Z notatnika Beaty, czyli z SM za pan brat

Ostatnie spotkanie Stowarzyszenia SM odbyło się w czwartek. Przyjechały bardzo sympatyczne osoby z Gdańska. Przy kawce i pysznych ciasteczkach rozmawialiśmy o naszej działalności. Tzn. ile tylko mówimy, a ile działamy. Samotny chłopak z Kartuz szuka dziewczyny. Ale nie ma niestety szczęścia. Myślę, że czeka aż miłość sama zapuka do jego drzwi. Ale tak to jest chyba tylko w filmach. Dostał propozycję wyjazdu do Pucka na weekend. Spotykają się tam osoby chore na SM i nie tylko rozmawiaja o życiu. Ostanio był krótki rejs statkiem. Ale to nie odpowiada naszemu koledze. Potem dostał jeszcze propozycję dwutygodniowego kursu żeglarskiego dla osób niepełnosprawnych. Na poprzednim kursie był człowiek, który urodził się z rękami tylko do łokci i nogami do kolan. Ale był to najweselszy facet w całym towarzystwie. I zdał egzamin śpiewająco! 14 węzłów żeglarskich! Niesamowite. I jakie pouczające. Oczywiście, wspomniany wcześniej kolega też z tej propozycji nie skorzystał. Zaznaczę tylko, że te wszystkie wyjazdy są całkowice bezpłatne. Tylko chcieć. No więc, trzeba chyba nie tylko dużo mówić, ale też wziąć się za siebie i coś zrobić. Ale mądra jestem, co? Żebym jeszcze tylko sama zastosowała się do tego, co dopiero napisałam. Nasze następne spotkanie odbędzie się też w czwartek.

Pozdrawiam wszystkich Beata

"Bezpieczna młodość, bezpieczne wakacje" 2007

Jak co roku rozpoczęliśmy w kwietniu nasze spotkania z młodzieżą "Bezpieczna młodość, bezpieczne wakacje". Na "pierwszy ogień" poszedł Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. To było nasze pierwsze i udane spotkanie z uczniami szkół średnich. Następnym etapem były wszystkie drugie klasy Gimnazjum w Sierakowicach i - bardzo mile przez nas wspominane - spotkanie z trzema grupami wiekowymi szkoły w Tuchlinie.

 

Dzieci tej niewielkiej wiejskiej szkoły ujęły nas otwartością i swoim zaangażowaniem podczas spotkania. Aby jednak sprostać wyzwaniu, musieliśmy dostosować nasz program do możliwości percepcyjnych dzieci młodszych i starszych.

 

Bez fałszywej skromności możemy stwierdzić, że udało nam się to nad wyraz dobrze. Dalszy ciąg naszej akcji objąć ma szkoły w większych ośrodkach powiatu kartuskiego i jest zaplanowany na cały rok szkolny. Program " Bezpieczna młodość, bezpieczne wakacje" w swoim założeniu ukazuje młodzieży niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym oraz ze spędzaniem wolnego czasu nad wodą. W przyszłości pragniemy rozszerzyć nasze spotkania o tematykę bezpiecznego spędzania czasu na lodzie. W naszej akcji biorą udział wolontariusze SPON-u: Marzena Korzeniewska, Regina Kwidzińska, Tomek Wroński i Mietek Wereda.

 

Zobacz fotorelację w naszej galerii.

Maj

Wygenerowano w sekund: 0.07
1,080,982 unikalne wizyty