Spotkanie mikołajkowe

W środę 9 grudnia odbyło się tradycyjne spotkanie mikołajkowe, na które przybyło około 60 naszych członków. Był Świety Mikołaj, kolędy, prezenty, smaczne jedzonko... i po raz wtóry upiekszył ten dzień występ teatrzyku dziecięcego ze Szkoły Podstawowej z Sierakowic, który prowadzi pania Anna Bendzmer. Zdjęcia z tej imprezy można zobaczyc w galeri fotograficznej.

 

Wszystkim pracującym przy organizacji tego dnia składamy serdecze podziekowania!

 

Zarząd SPON w Sierakowicach

 

Wrażliwość i determinacja

W związku z rozbudową kościoła pw. św. Marcina w Sierakowicach, w ubiegłym roku zostało zablokowane boczne wejście, którym, m.in. osoby niepełnosprawne mogły bez problemów wejść do świątyni. Jedyne obecnie dostępne wejście prowadzi przez dwa stopnie, których pokonanie przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich było niemożliwe. Aby dostać się do środka, potrzeba było pomocy osób trzecich.

 

Chwalebną inicjatywą wykazali się ludzi, na co dzień widzący utrudnienie dla "zmotoryzowanych" wierzących: kleryk WS D w Pelplinie - Karol Myszk i znany rzeźbiarz ludowy - Stanisław Stenka, za aprobatą i pomocą materiałową ks. proboszcza Bronisława Dawickiego zrobili prostą, lecz solidną i stabilną pochylnię, po której osoba na wózku bez specjalnego wysiłku wejdzie do kościoła.

 

Cóż, w dobie utyskiwań na obojętność bliźnich należy pogratulować inicjatorom i wykonawcom wrażliwości i determinacji w wykonaniu tego udogodnienia.

Rejs, czyli statkiem po szynach...

Kolejna bardzo udana wyprawa SPON odbyła się 19 sierpnia 2009. Tym razem nasi podróżnicy przepłynęli statkiem 6 godzinny odcinek kanału Elbląsko- Ostródzkiego. Ten szlak wodny zbudowany w XIX wieku jest ewenementem w skali światowej. Odcinek Elbląg-Małdyty niewielki stateczek pokonuje przy pomocy 5 pochylni różnicę poziomów wielkości 100 metrów. Specjalny system urządzeń wciąga statki na kolejne poziomy po szynach mocą turbin wodnych. Wszystko to budziło zainteresowanie i podziw naszych wycieczkowiczów, a piękna pogoda i wspaniałe widoki uzupełniły ten pełen atrakcji dzień. Do przystanku Małdyty dotarliśmy wczesnym popołudniem i po spożyciu obiadu w przydrożnej knajpce udaliśmy się do Sierakowic. Dziękujemy panom podróżującym z nami, za okazaną pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu naszych niepełnosprawnych członków.

Majówka u Tereni Okrój

3 czerwca 2009 roku odbyła się tradycyjna SPON-owska majówka. Tym razem gościła nas nasza przemiła koleżanka Teresa Okrój w swoim gospodarstwie przylegającym do lasu należącego do Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

 

Mimo dokuczliwego chłodu i porywistego wiatru z deszczem zebrało się nas w gościnnym domu pp. Okrój ponad 30 osób. Mimo szarugi szalejącej na zewnątrz, gospodarze - Terenia, jej mama Gienia i syn Artur - sprawili, że atmosfera naszego spotkania była ciepła i rodzinna, a pożywna grochówka i inne przysmaki dopełniały tę , nietypową domową majówkę. Jak zwykle przy tego typu imprezach , Terenię wspomagała ekipa w osobach Janki Teclaw, Zosi Lis, Krysi Lis i Bolka Syldatka. Pochwały godna jest też sprawna samoorganizacja transportu naszych członków na miejsce majówki. Dziękujemy Tereniu za twoją gościnność i za ten miły dzień!

Członkowie SPON w Sierakowicach

Zdjęcia z majówki można obejrzeć w fotogalerii. 

Wycieczka do Olsztyna

Zdjęcia z wycieczki do Olsztyna można obejrzeć w Fotogalerii SPON.

Szkolny teatrzyk w SPON-IE

W czwartek, 11 grudnia mieliśmy przyjemność gościć w naszej siedzibie niezwykłych gości. Nasze świąteczne spotkanie uatrakcyjniła "teatralna trupa" z II klasy szkoły podstawowej w Sierakowicach . Dzieci prowadzone przez młodą, ale pełną zapału i pomysłów, nauczycielkę p. Annę Bendzmer przedstawiły widzom zwierzęce święta w lesie. Na scenie była prawdziwa sceneria z żywym drzewkiem, a aktorzy przebrani w pomysłowe maski, za zwierzęta, owady i ptaki bez zająknięcia grali swoje role. Widownia - nie mniej przejęta od młodych artystów, zgotowała im prawdziwą owację, a sponowski Mikołaj obdarzył ich słodyczami.

 

Gratulujemy i dziękujemy pani Ani, jej uczniom oraz wspomagającym ich Agnieszce i Asi Wenta za ten przesympatyczny spektakl. Zapraszamy ponownie wiosną. W galerii fotorelacja.

Obchody 10-lecia SPON

Dnia 5 listopada odbyła się w Sierakowicach w siedzibie SPON uroczystość z okazji 10-lecia stowarzyszenia. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela, Wicewójt Gminy Sierakowice Zbigniew Fularczyk, ksiądz kanonik Bronisław Dawicki, dyrektor CPR w Kartuzach Gabryjela Gołata, Członkowie Zarządu SPON w Sopocie - Jerzy Paneczko i Wiesław Odrobina, Dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Rehabilitacyjnego w Szklanej Julita Krzebietke, pani Maria Dyczewska, pani Maria Karolak.

 

Patrz fotorelacja w galerii.

Spotkanie informacyjne OION

W środę 10 września w Urzędzie Gminy w Sierakowicach odbyło się spotkanie informacyjne Ośrodka Informacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych. Przedstawiciele OION panowie: Mariusz Garski i Grzegorz Mikiciuk przekazali zebranym kompleksową informację skierowaną do osób niepełnosprawnych i ich rodzin dotyczącą następujących zagadnień:

- ulg i uprawnień,

- dofinansowań na sprzęt rehabilitacyjny, ortopedyczny i środki pomocnicze,

- turnusów rehabilitacyjnych, - dofinansowań likwidacji barier architektonicznych itp.,

- wydawania orzeczeń o niepełnosprawności.

 

Dorze przygotowane i przeprowadzone spotkanie spotkało się z życzliwym przyjęciem zainteresowanych, a niejasności i pytania na gorąco, w sposób rzeczowy wyjśniali obaj panowie. Uzupełnieniem spotkania był pokaźny zestaw broszur i ważna pozycja: "INFORMATOR - Przewodnik osoby niepełnosprawnej".

 

Poniżej podajemy możliwości kontaktu z OION-em: tel. 058 694 62 06 www.pcprkartuzy.neostrada.pl/OION/index.html e-mail: oion@neostrada.pl.

Bogusia Piotrowska nie żyje

Wczoraj, tj. 5 września, zmarła nasza wieloletnia członkini Bogusia Piotrowska. Mimo poważnych kłopotów zdrowotnych wiernie towarzyszyła nam od początku działalności SPON. Była przykładem, jak dzielnie znosić cierpienia, których los jej nie poskąpił od dzieciństwa. Ostatnie lata spowodowały natężenie choroby, aż w końcu udręczone ciało odmówiło posłuszeństwa. Będzie nam ciebie brakować Bogusiu!

 

Rodzinie Bogusi Piotrowskiej składamy wyrazy współczucia.

 

Zarząd SPON

10 lat SPON-u w Sierakowicach

Wiosną 1998 r. pani Maria Dyczewska (wtedy zastepca wójta Gminy Sierakowice) umówiła na spotkanie trzy osoby: Marzenę Korzeniewską, Ryszarda Klejnę i Mieczysława Weredę. Dwoje z nich Marzena i Mietek są osobami niepełnosprawnymi, a spotkanie u życzliwej pani wójt zaowocowało powstaniem autentycznego stowarzyszenia prowadzonego przez niepełnosprawnych dla niepełnosprawnych i osób wspomagających. Tak właśnie zaistniało w środowisku wiejskim, w Gminie Sierakowice STOWARZYSZENIE POMOCY OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM filia SPON w Sopocie.

 

Przeczytaj historię sierakowickiego stowarzyszenia (lewa kolumna).

Majówka u Danuty - 11.06.2008

Już po raz kolejny życzliwy dom naszej koleżanki Danuty Grzenkowicz w Lisich Jamach gościł sponowską brać na tradycyjnej majówce. Pogoda tego dnia była kapryśna, wietrzno-pochmurno-słoneczna, ale nie zraziło to prawie 50 naszych członków. Cisza, czyste powietrze, malownicza okolica i mili gospodarze wynagrodzili te niedogodności. Jedzenie - jak zwykle - było pyszne, co było także zasługą Beaty, córki Danuty i jej męża Leszka, a nad podziw sprawnie i chętnie usługiwali nam przy stole dwaj wnukowie naszej gospodyni Krzysztof i Adam. Jednym słowem cała rodzina była zaangażowana do tej sympatycznej imprezy na świeźym powietrzu. Dziękujemy ci serdecznie Danusiu wraz z rodziną za ten piękny dzień!

Zarząd SPON

Wygenerowano w sekund: 0.10
1,065,223 unikalne wizyty