Historia SPON w Sierakowicach

Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym powstało w maju 1991 roku w Sopocie z inicjatywy człowieka legendy Artura Bertholdiego . Natomiast filia SPON w Sierakowicach na Kaszubach rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 1998r. Matką chrzestną tego przedsięwzięcia była ówczesna zastępczyni wójta Gminy Sierakowice Maria Dyczewska, która zapoznała ze sobą dwie aktywne osoby niepełnosprawne - Marzenę Korzeniewską i Mietka Weredę. Do nich dołączył pracownik socjalny GOPS Rysiek Klajn, który doskonale orientował sie w potrzebach ludzi zamieszkujacych teren gminy. Założeniem grupy było "wyprowadzenie" niepełnosprawnych z domów i uaktywnienie tego środowiska społecznie i towarzysko.
Życzliwość władz Gminy Sierakowice ogromnie w tym pomogła. Odwiedzając ludzi w terenie, mogliśmy korzystać z samochodu gminnego, otrzymaliśmy lokal i niezbędne środki na prowadzenie naszej działalności.Uwieńczeniem tego etapu było podpisanie w maju 1998 umowy o pomocy i współpracy między Gminą Sierakowice a SPON-em.Pierwsze sponowskie lokum mieściło się w budynku dawnego SKR przy ulicy Kartuskiej, skąd przenieśliśmy się do pomieszczeń GOPS-u przy ulicy Brzozowej . Obecna nasza siedziba znajduje sie w dawnych salkach katachetycznych przy ulicy ks. Łosińskiego, gdzie mamy pełne zaplecze socjalne wraz z gabinetem rehabilitacyjnym i dużą salą ogólną.
Zaczęliśmy skromnie, od 8 członków, dziś to 300 osób , które w ciągu tych 8 lat współpracowały z nami jako stowarzyszeni lub nasi sympatycy.Dziś stowarzyszenie nasze jest uznaną i aktywną organizacją społeczną w gminie Sierakowice. Nasze działania wpłynęły na dostrzeżenie przez władze gminy potrzeb osób niepełnosprawnych i zaowocowały między innymi tym, że Sierakowice stały się miejscem w dużej części dostępnym dla osób niepełnosprawnych.

Wygenerowano w sekund: 0.02
1,248,546 unikalne wizyty